Dlaczego fizyce brakuje wyobraźni, Sabine Hossenfelder

Wykład dostępny z napisami w języku polskim.

Fizyka teoretyczna, z jej zakrzywionymi czasoprzestrzeniami, czarnymi dziurami i cząstkami wirtualnymi, sięga do granic ludzkiej wyobraźni. Jednak mimo intensywnych wysiłków badaczy, ostatnie dekady nie przyniosły wyczekiwanego przełomu w objaśnianiu cząstek elementarnych ani w próbach kwantowania grawitacji. Czy dotarliśmy do granic poznania, czy też obecnym fizykom w pewnym sensie… brakuje wyobraźni? O tym, co jest nie tak ze współczesną fizyką opowie gość festiwalu – dr Sabine Hossenfelder.

Sabine Hossenfelder – fizyczka teoretyczna i popularyzatorka nauki. Specjalizuje się w fizyce cząstek i fenomenologii grawitacji kwantowej. Obecnie pracuje w Instytucie Studiów Zaawansowanych we Frankfurcie. Jest autorką książki popularnonaukowej „Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna”, prowadzi bloga Backreaction oraz youtube’owy kanał popularnonaukowy „Science without the gobbledygook”.

Prowadzenie i napisy: dr Tomasz Miller

Blog Backreaction

Kanał „Science without the gobbledygook” @Sabine Hossenfelder

Program festiwalu:

Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa

5 komentarzy

 1. Albert Einstein przerobił fizykę na wzory .A przecież fizyka to nie matematyka.Tak naprawdę to zniszczył fizykę.

 2. „Solve the real problem” is something that senior lead programmers constantly tell us so we won’t get lost in edgy, interesting or otherwise beautiful approaches, technology and/or unnecessary microoptimizations. Anything else aside, this is a good life lesson.

 3. Widać przy pytaniach, że pani Sabine była już trochę zamknięta na swoich przemyśleniach i na niektóre pytania właściwie nie odpowiedziała. Sugeruję obwinić zmęczenie jako przyczynę i iść dalej. Sądząc po jakości wideo być może miała też problemy z połączeniem i nie słyszała pytań dość dobrze? Wystąpienie w znaczniej większości było ciekawe, chociaż dla śledzących kanał pani Sabine jest to w zasadzie reiteracja.
  Warto przyjrzeć się też temu jakie twierdzenie tutaj właściwie pada. Nie jest to twierdzenie typu „ja mam rację, a wy nie”, lecz pytanie „z perspektywy tu i teraz, jakie inwestycje będą dla nas korzystne”?

 4. edward lewandowski
  edward lewandowski

  🌍🕊️✋profesjonalnie i ciekawie 🎆Pozdrawiam wszystkich 🍀dla pani Sabine💐

 5. 35:05 – tego fragmentu powinni posłuchać nasi rodzimi, „uduchowieni” fizycy

Leave a Reply