w

Podróż do wnętrza Ziemi – Viooo

KiepskiMoże byćOKFajnyŚwietny (10 082 ocen, średnia: 4,78 z 5)
Loading...

Jakie najbardziej egzotyczne miejsce odwiedziliście? Hawaje? Australię? Suwałki? Dzisiejsza podróż zaprowadzi mnie w dużo bardziej niezwykłe okolice – prosto do jądra Ziemi. Zabierzecie się ze mną? No dalej, będzie fajnie. Środek naszej planety leży około 6 370 kilometrów pod jej powierzchni, więc weźcie sobie coś do czytania na drogę.

💥 Oglądajcie uważnie! Aby dodać naszej wyprawie smaczku, ukryliśmy w filmiku kilku niespodzianek, a konkretnie odniesień filmowych! Na pewno widzieliście te filmy, wybraliśmy same klasyki. Spróbujcie je wychwycić i dajcie znać w komentarzach! Jest też nawet niespodzianka dla fanów gier komputerowych, bardzo trudna do namierzenia.

😽 W filmiku jest także ukryty kot. Spróbujcie go odnaleźć i pokażcie, że macie lepszą koncentrację niż inni! Czy podejmiecie wyzwanie? 😉

Czas:

Przebijanie się przez skorupę ziemską 0:28

Krokodyl pod ziemią?! 🐊 @:00

Najgłębsza stacja metra 2:35

Ciekawostki na temat skorupy kontynentalnej 2:59

Najgłębszy półmaraton 🏃 3:49

Najgłębsza jaskinia na świecie 4:46

Najgłębszy organizm wielokomórkowy 5:18

Ostatnia szansa, żeby zobaczyć ocean 6:13

Robi się gorąco 7:50

Witamy w jądrze wewnętrznym! 8:37

Czy widzicie jądro Ziemi? 9:40

Streszczenie:

– Sama skorupa, zatem jak
to skórka, jest stosunkowo cienka – ma grubość około trzydziestu pięciu kilometrów i składa się z dwóch rodzajów skał: warstwy bazaltowej pod oceanami i warstwy granitowej pod kontynentami.

– Krokodyle nilowe kopią najgłębsze jamy spośród wszystkich zwierząt, mogą sięgać nawet na głębokość dwunastu metrów.

– W wielu krajach można znaleźć całe podziemne miasta, schrony i krypty Najgłębsze takie miasto znajduje się w Kapadocji, w środkowej Turcji, aż 85 metrów pod ziemią.

– Skorupa kontynentalna ma dwa miliardy lat i pokrywa około czterdziestu procent powierzchni Ziemi (podczas gdy reszta, zatem jak
łatwo się domyśleć, to skorupa oceaniczna).

– W 2004 roku w Polsce, w kopalni soli Bochnia zorganizowano półmaraton. Nieczęsto można zobaczyć ludzi uprawiających sport na głębokości dwustu dwunastu metrów pod ziemią.

– Skorupa niczym koc otula i ogrzewa płaszcz ziemski. Jest bogata w pierwiastki radioaktywne, zatem jak
uran, tor i potas, które wytwarzają ciepło!

– Skorupa oceaniczna znajduje się na średniej głębokości 7 kilometrów i pokrywa 60% powierzchni globu. Jest też wielokrotnie cieńsza, gęstsza i nie tak stara zatem jak
skorupa kontynentalna.

– Otoczenie zmienia się radykalnie: ciśnienie rośnie, a temperatura spada. Jest to najniższy punkt, gdzie mogą powstawać trzęsienia ziemi. Nieczęste trzęsienia, które mają tu swój początek, bardzo tracą na sile, zanim pokonają 700 kilometrów do powierzchni.

– Na głębokości 2920 kilometrów kończy się płaszcz, a zaczyna jądro zewnętrzne. Jest to ocean płynnego metalu, mniej więcej rozmiarów Marsa.

– Raz na kilka tysięcy lat w tej warstwie dzieje się coś nietypowego, mianowicie bieguny magnetyczne ulegają odwróceniu.

– Na głębokości 4 140 km witamy w jądrze wewnętrznym, czyli najgorętszej części planety.

– Jądro wewnętrzne jest prawie rozmiarów Księżyca i stanowi 2% masy Ziemi.

– Brytyjscy naukowcy odkryli niedawno, że jądro wewnętrzne jest tworem stosunkowo młodym. Szacuje się, że powstało pięćset milionów do miliarda lat temu – niewiele, biorąc pod uwagę to, co nauka już wie o historii świata.

– Jeśli sami planujecie wyprawę do wnętrza Ziemi, mam dla was smutną wiadomość – na razie to niemożliwe. Nie dysponujemy jeszcze technologią, która ochroniłaby człowieka przed niebotycznym ciśnieniem i temperaturą

Muzyka: Epidemic Sound

Użyte materiały (zdjęcia, filmy i inne) pochodzą z:

___
Zasubskrybuj nasze kanały:

5-minutowe Sztuczki

5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIEWCZYN

5-MINUTOWE SZTUCZKI dla DZIECI

PRAWDZIWE HISTORIE

Co myślisz?

Komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ładowanie…

0

Komentarze

0 komentarze

Dzień 1: Wznosy Bioder | Wyzwanie 100 powtórzeń / 30 dni – Viooo

BLOK EKIPA (187), SILACZE GROCHOWA 2 – Viooo