Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć. Debata online

Tom „Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć”, pod redakcją prof. dr. hab. Michała Kopczyńskiego oraz dr. Bartosza Kuświka, prezentuje eseje dwunastu wybitnych badaczy zajmujących się dziejami Śląska. Wspólnie tworzą szeroką panoramę historii Śląska od średniowiecza, aż po burzliwy wiek XX. Na tych terenach polskość odrodziła się nie po stu latach zaborów, ale po ponad pięciu stuleciach funkcjonowania poza granicami państwa polskiego.

Spotkanie będzie poświęcone m.in. specyfice tego regionu wynikającej z jego historii, a także analizie faktu, że Powstania Śląskie były – podobnie jak Powstanie Wielkopolskie − zrywem niepodległościowym, który przyniósł wymierne efekty.

W debacie wezmą udział: prof. dr hab. Michał Kopczyński (Muzeum Historii Polski), dr hab. Cecylia Leszczyńska (Uniwersytet Warszawski), a także w roli moderatora dr Mikołaj Mirowski.

„Postanowiliśmy w książce wyjść poza narrację podręcznikową – sięgnąć znacznie dalej w przeszłość Śląska i wyjść poza rok 1921” – podkreśla prof. dr hab. Michał Kopczyński, redaktor naukowy zbioru studiów, upamiętniającego powrót Górnego Śląska do Polski.

Poszczególne rozdziały książki „Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć” przybliżają czytelnikom bardziej szczegółowe zagadnienia, m.in. sytuację na Śląsku w przededniu wybuchu I wojny światowej, przebieg walk powstańczych, pozycję ustrojową Śląska w niepodległej Polsce oraz funkcjonowanie pamięci o Powstaniach Śląskich w literaturze i sztuce.

Jak zauważa dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro Powstania Śląskie oraz śląskie doświadczenia walki o niepodległość są wciąż niedoceniane w kontekście całokształtu walki o niepodległość: „Trzy Powstania Śląskie wymagają pochylenia się zarówno nad specyfiką regionu, w którym polskość odrodziła się nie po stu latach zaborów, ale po ponad pięciu stuleciach funkcjonowania poza granicami polskiej państwowości. Warto przyjrzeć się temu fenomenowi nie tylko ze względu na ciekawe zwyczaje regionalne czy ślonskom godkę, ale również ze względu na fascynujący, pełen godności robotniczy, a zarazem konserwatywny śląski etos”.

Książka wydana w Roku Powstań Śląskich nakładem Muzeum Historii Polski oraz Instytutu Śląskiego w Opolu z okazji 100. rocznicy plebiscytu oraz III Powstania Śląskiego.

Powstania Śląskie. Polityka, historia, pamięć, red. naukowa Michał Kopczyński, Bartosz Kuświk, Opole−Warszawa 2021, Wydawcy: Muzeum Historii Polski, Instytut Śląski w Opolu.

Książka dostępna w internetowym sklepie muzealnym.

Znajdziesz nas na:
Facebooku
Instagramie
Stronie internetowej ​

Subskrybuj nasz kanał, by być zawsze na bieżąco!

#muzHPtv #muzeumhistoriipolski #PowstaniaŚląskie

2 komentarze

  1. Ważne
    . Za każdy film oczywiście dziękuję.

  2. Bardzo ważna prelekcja

Leave a Reply